Principiile învăţării eficiente şi învăţarea prin jocuri

Obiectivele atelierului:
– dobândirea cunoştinţelor despre principiile învăţării;
– înţelegerea importanţei lor prin exemple şi joculeţe;
– exemple de jocuri şi cum pot fi implementate în clasă;
– funcţiile comportamentelor şi intervenţii comportamentale;
– tehnici şi metode alternative de predare.

În AlterEdu acordăm o deosebită importanță profesorilor. Adesea când vorbim despre educație, tindem să analizăm sistemul educațional concentrându-ne pe design-ul lui: materii, număr de ore, manuale etc. Uităm să acordăm atenție unei alte variabile ce contează în ecuația educației: profesorii. Astfel, în AlterEdu am urmărit să aducem ateliere speciale pentru profesori, cu scopul de a îi ajuta să devină educatori mai buni.

Cine se poate înscrie

Orice profesor, părinte sau adult.

Greenfield september 15, 2005 dear ronnie another acceptance arrived https://midnightpapers.com/ in the mail this evening my eighth in half a year, thanks to your expert assistance

Geta Udrea

Psiholog clinician, consilier și psihoterapeut, Psiholog educație specială, consiliere vocațională, logoped și Analist comportamental.

Specializări și formări:

• Universitatea București, Facultatea de Psihologie și Științele Educației,
  • Master: Terapia Logopedică în Procesele de Comunicare,
  • Master: Analiză Comportamentală Aplicată, Spania – în curs,
  • Modul pedagogic,
  • Formare psihologie clinică și psihopedagogie specială,
  • Formare analiză comportamentala aplicată.

Asistentul are rol în interacțiunea educator - participant.

Ing. Lili Bălcănaşu

Inginer de profesie, educator și bibliotecar prin vocație, administrator site www.onestipedia.ro.

Marele Anonim

Roberto Tamaş

Roberto nu este un profesionist, ci un exemplu că timpul potrivit să lași o lume mai bună decât ai găsit-o este chiar acum. Pentru el, totul este o chestiune de percepție, omul limitându-se prin propria minte. Roberto este creatorul programului Alter/Edu, inspirat de Universitatea Alternativă, unde studiază oamenii, organizațiile și educația. Unul din visurile sale este să fie unul din creatorii unei școli bazată pe o filosofie diferită, aceea de a nu mai privi omul ca având nevoia de a fi umplut din exterior, ci de a scoate ce este deja în interiorul lui, prin natura sa.