Connecting the Dots – Atelier de joacă cu Roboți

Atelierele de joacă cu roboţi sunt o introducere ”jucăuşă” în lumea roboticii şi a IoT (Internet of Things).

Ne vom distra cu roboţii educaţionali Sparki, pe care îi vom programa să execute diverse taskuri, dar vom putea să explorăm şi viitorul roboticii, imaginându-ne o lume în care muncile grele, periculoase sau cele plictisitoare vor fi complet „delegate” roboţilor, omul bucurându-se mai mult de admirarea şi înțelegerea naturii şi a mediului din care face parte.

Materiale necesare

Este necesar să vii cu un laptop. Chiar dacă nu poți aduce un laptop, te poți înscrie și te vom grupa cu cineva.

Dacă îți dorești să participi la atelier, deoarece crezi că va fi foarte valoros pentru tine, însă te afli într-o situație ce nu-ți permite să vii cu un laptop, te rugăm să ne oferi detalii în formular și poate vei putea folosi un laptop din partea noastră.

Cunoștințe necesare

Este necesară familiaritatea cu limbajul de programare, în sensul să nu îl vezi pentru prima dată la atelier. Chiar dacă nu ai mai programat, te poți înscrie, dacă îți asumi că vei parcuge niște cursuri de programare de pe Codeacademy, indiferent care sunt acestea. Îți recomandăm: https://www.codecademy.com/courses/make-a-website

Or do you accept the use of the relative pronoun that in place of who after nouns that refer https://writemyessay4me.org/ to people.

Ciprian Stăvar

Absolvent al Facultăţii de Inginerie, secţia Calculatoare Sibiu (1996). Spirit antreprenorial, pasionat de educaţie alternativă în domeniul STEAM, Ciprian a iniţiat mai multe ateliere dedicate copiilor şi adolescenţilor (roboţi, imprimare 3D, matematică distractivă, logică aplicată). Din 2015, aleargă la diverse competiţii pentru a strânge fonduri pentru proiecte educaţionale.

Silvia Ciotec

Silvia Ciotec este absolventă a Facultății de Automatică și Calculatoare București (2012). Fire entuziastă și pasionată de educația STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Maths), Silvia este studentă în cadrul Universității Alternative în comunitatea Edu. În prezent, lucrează ca programator într-o companie de IT.