Educaţie pentru tineri cetăţeni oneşteni – simulare de audiere publică

Ne jucăm serios de-a audierea publică împreună cu prietenii de la Funky Citizens, pentru a vedea cum putem discuta structurat pe o temă.

miercuri, 24 mai, de la 12:45 la 16:00.

Ne jucăm serios de-a audierea publică, pentru a vedea cum putem discuta structurat pe o temă. Care-i tema? Ce materie obligatorie, bazată pe unul dintre atelierele AlterEdu sau discutată prin Open Space: Privind diferit la educație, am mai putea introduce în programa școlară. Am ales această temă tocmai pentru a folosi cunoștințele dobândite în primele două zile, așa că îi invităm pe tinerii cetățeni oneșteni, care au participat la atelierele din primele două zile de AlterEdu, să intre în rolurile de experți, martori, observatori sau jurnaliști și să experimenteze ce înseamnă o audiere publică în urma căreia se ia o decizie importantă pentru educație.

Facilitatorii experienței sunt prietenii de la Funky Citizens.

Dacă participi

Îți recomandăm să te înscrii și la Open Space: Privind diferit la educație. Cele două activităție se completează una pe cealaltă.

Funky Citizens

Funky Citizens îşi propune să construiască instrumente online de advocacy, bazate pe cercetare şi pe date atent culese. Instrumentele noastre îşi propun să educe şi să invite la acţiune, încurajând tinerii cetăţeni să participe la iniţiative de responsabilizare în spaţiul public prin care pot vedea că au un impact. Prin agregarea şi educarea tinerilor în jurul unor serii de instrumente online, credem că putem dezvolta înţelegerea şi capitalul uman necesare pentru a influenţa o democraţie mai participativă, responsabilă şi transparentă în România.